تاریخچه ابزار آلات

تاریخچه ابزار آلات

تاریخچه ابزار آلات

تاریخچه ابزار آلات, در این مقاله قصد داریم سیر تحولات و پیشرفت ابزار آلات از گذشته تا امروز را برای شما دوستان عزیز شرح دهیم. ابزار وسیله ای برای تغییر مواد خام در یک فرآیند تولیدی که خود در پایان فرآیند مصرف نمی شود.

توانایی بشر برای استفاده از ابزار او را به قدرتمند ترین موجودات تبدیل کرده است. انسان با بهره گرفتن از ابزار می تواند دنیای اطراف خود را تغییر دهد. در برخی موارد دیده شده که حیوانات هم با استفاده از اشیاء برای پیش بردن اهداف خود ابزار می سازند، که بسیار ابتدایی است.

ساخت ابزارآلات و به کارگیری و ارتقای آن برای ساخت اشیاء دلخواه از توانایی هایی است که مختص بشر است. انسان با درک این توانایی تا به امروز توانسته از ابتدایی ترین نوع زندگی تا سفر به کرات دیگر و حرکت با سرعت بالا دست پیدا کند. زندگی با ماشین آلات ارتقا یافته دستاورد بسیار ارزشمندی است.

تاریخچه ابزار آلاتتاریخچه ابزار آلات

سیر تحولات و پیشرفت ابزار آلات از گذشته تا امروز

این تنوع و ارتقای ابزارآلات توانسته شغل های گسترده ای در صنعت ایجاد کنند. شغل های سریع تر و کارآمدتر از شغل های سنتی. حل مشکلات اطراف و رشد جمعیت هم به نیاز برای داشتن ابزار بهتر تاثیر داشته است. بشر با ابزارآلات توانست بر بلایای طبیعی غلبه کند و دگر نیازی به تغییر مکان های مکرر نبود.

با مطالعه بر روی آثار باستانی که از زندگی بشر در هزاران سال قبل کشف شده است ، می توان نقش ابزارآلات را هرچند به صورت بسیار ابتدایی هم باشند، دید. ارتقای آنها انسان کشاورز را به انسان صنعت گر تبدیل کرد.

سیر تحولات ابزار آلات و تکنولوژی

تحولات و پیشرفت ابزار آلات باعث شد که انسان با استفاده از استخوان و برگ و سنگ شروع به ساخت ابزار هایی برای شکار کرده که تا به امروز پیشرفت های شگرفی داشته.

از کشف آتش تا رسیدن به یادگیری ماشین راه بسیار طولانی طی شده که سعی شده این مسیر را با هم بپیمایم.

عصر برنز

تحولات و پیشرفت ابزار آلات در ادامه پست قبل که زمان ما قبل تاریخ را بررسی کردیم به زمان باستان و قرون وسطی میرسیم.

در این دو دوره مصریان باستان , چینی ها مسلمانان و رومیان پیشرفت هایی را به دست آورده اند. با گذشت از عصر حجر وارد عصر برنز میشویم که نمونه ای از پیشرفت انسان در شهرنشینی است.

قدیمی ترین مکانی که برنز در آن تولید شده را میتوان ایران دانست که محل فعلی آن عراق است البته دیگر باستان شناسان عقیده دارند قدیمی ترین برنز ساخته شده در شمال قفقاز بوجود آمده است.نمونه ای از ابزار این عصر را میتوان در عکس زیر مشاهده کرد.

عصر آهن

با گذشتن از عصر برنز حال به عصر آهن میرسیم تحولات و پیشرفت ابزار آلات در این عصر استفاده گسترده ای از آهن در همه نقاط جهان شروع شد که اولین مکان را خاور نزدیک , هندوستان و یونان باستان بوده.

سه عصر یاد شده علاوه بر اینکه ابزاری جدید بوجود آورده که باعث راحت تر شدن زندگی شده است شیوه زندگی و فرهنگ را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

برای مثال در این دوره شهر ها به صورت قلعه روی تپه ساخته میشد که تاثیر زیادی در قابلیت دفاع به ساکنین میداده. این قلعه ها به نام تپه باستانی (hill fort) شناخنه میشوند. در ادامه قلعه old oswestry از قلعه های بریتانیا را میتوان مشاهده کرد.

نمونه ای از ابزار های جنگی سر نیزه های ساخته شده با آهن است.

تکامل تحولات و پیشرفت ابزار آلات

ابزارآلات برای اینکه به شکل امروزی خود برسند، دوران متعددی را طی کردند. این دوران تحول را می توان در دسته بندی زیر در نظر گرفت :

عصر حجر : ابزار در این عصر از سنگ ساخته و بشتر برای شکار و قطع درختان مورد استفاده قرار می گرفت.

عصر مس و برنز : با کشف آتش ، ظهور اولین ابزارآلات فلزی شکل رفت.

عصر آهن : با کشف آهن ، انسان توانست ابزارآلات بسیار خوب و قوی تری را بسازد و به کار بگیرد.

قرون وسطی : به دلایلی ارتقا ابزار و اختراع ابزارآلات جدید در این دوره رونقی نداشت.

دوره گذر : این دوران که بین دوره قرون وسطی و عصر صنعتی است، ساخت ابزارآلات به تجارتی سود آور تبدیل شد.

عصر صنعتی : سیر تحول ساخت ابزارآلات از محیط کوچک به کارخانجات مونتاژ و کارگاه هایی با چندین تکنیسین تبدیل شد. ابزارهای مکانیکی و بخار برای دمیدن در آهن مذاب و قالب گیری آهن به جای کارکردن با دست توسط سازنده ، این امکان را داد تا انبوهی از ابزارآلات جدید ساخته شود و در اختیار عموم قرار گیرد.

عصر مدرن : تولید ابزارهای مدرن با اختراع الکتریسیته ، آمدن کامپیوترها ، و در نهایت ربات ها ابزار نقطه قوت تمدن بشر هستند.

ابزارآلات زندگی امروز انسان را ساختند. به طوری که وابستگی ما در هر عصری به آنها قابل چشم پوشی نیست. با پیشرفت و آمدن تکنولوژی ، فرهنگ زندگ ما هم عوض شد. باید این نکته را قبول کنیم که سطح بالای زندگی امروز ما و راحتی انجام امور مدیون اختراع و ارتقای ابزارها بوده و هست.

سیر تحولات ابزار آلات

استفاده از آهن برای اولین بار در زیور آلات تزئینی ۴۰۰۰ قبل میلاد مسیح

ساخت شیشه به دست انسان ۳۵۰۰-۵۰۰۰ قبل میلاد مسیح

اختراع چرخ ۳۵۰۰ قبل میلاد مسیح

بوجود آمدن اولین زبان نوشتاری توسط سومریان در جنوب بین النهرین ۳۰۰۰ قبل میلاد مسیح

تولید پاپیروس توسط مصریان باستان اولین نسخه کاغذ ۲۵۰۰ قبل میلاد مسیح

عصر برنز: استفاده گسترده از مس و آلیاژ مهم آن برنز ۳۰۰۰-۶۰۰ قبل میلاد مسیح

آبرسانی و آبیاری بوسیله شادوف توسط مصریان باستان

استفاده اولین ابزار برای بلند کردن اجسام چیزی شبیه به الاکلنگ ۲۰۰۰ قبل میلاد مسیح

پرورش الفبا توسط سامی های مدیترانه ۱۷۰۰ قبل میلاد مسیح

عصر آهن : استفاده گسترده از آهن برای ساختن ابزار در نقاط مختلف جهان ۱۰۰۰ قبل میلاد مسیح

اختراع فانوس دریایی توسط مصریان باستان بزرگترین؛ فانوس در Alexandria ۲۵۰ قبل میلاد مسیح

کشف برق استاتیک توسط تالس میلتس ۶۰۰ قبل میلاد مسیح

تکامل چرخ عمودی آب توسط ویتروویوس رومی ۵۰ قبل میلاد مسیح

و در آخر 

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

و به شما پیشنهاد می کنیم که دیگر مقاله ها ی ما را نیز مشاهده بفرمایید..


ابزار استوک اصل اروپا, ابزار اصل در سردشت, خرید ابزار نو وارداتی, ابزار استوک تهران, پخش ابزار استوک, ابزار استوک , خرید دریل استوک, ابزار استوک دبی, ابزار استوک گناوه, ابزار استوک اروپایی, مرکز فروش ابزار اصل, ابزار دست دوم , ابزارآلات وارداتی اصل، دریل شارژی براشلس ، موتور براشلس ، دیوالت امریکا ، دیوالت براشلس ، میلواکی براشلس ، امپکت میلواکی ، امپکت دیوالت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

بازگشت به بالا
Call Now Button