ابزار آلات چیست و کاربرد آن

ابزار آلات چیست و کاربرد آن

ابزار آلات چیست؟ 

ابزار آلات چیست و کاربرد آن, به ابزار و وسیله هایی گفته می شود که برای انجام امور مختلف در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارآلات انواع مختلفی داشته و مدل های گوناگون آن از تنوع بالایی برخوردار هستند.

با اینکه روش های مختلفی برای طبقه بندی ابزار آلات پیشنهاد شده است اما با این حال طبقه بندی به روش کارکرد و صنایعی که مورد استفاده قرار می گیرد، رایج تر است.

در نتیجه در این مقاله نیز به بررسی دسته بندی انواع ابزار آلات ، روش و نحوه ی کارکرد آن ها و همچنین صنایعی که در آن کاربرد دارند می پردازیم.

انواع ابزارآلات با توجه به نحوه ی کارکرد آن

ابزارآلات مختلف با توجه به نوع کارکردی که دارند به چهار دسته کلی طبقه بندی می شوند که عبارت اند از: 1- ابزار های اندازه گیری 2- ابزار های دستی 3-ابزار های بادی 4- ابزار برقی

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری و یا همان ابزارآلات دقیق به مجموعه ای از وسیله ها گفته می شود که در صنایع مختلف جهت تعیین اندازه یک چیز به کار گرفته می شوند. به دلیل آنکه در اکثر صنایع کمیت های دقیق اهمیت بسیار بالایی دارند از این رو نقش ابزار اندازه گیری نیز پر رنگ تر می شود. به طوری که ابزار آلات دقیق اندازه گیری بخش مهم و وسیعی از مهندسی را شامل می شود.

در هر صنعتی پارامتر های مختلفی برای رسیدن به هدف لازم است از این رو وسیله ها و ابزار اندازه گیری مختلفی ساخته شده تا پاسخ گوی نیاز هر حوزه ای باشد.

مهم ترین ابزارآلات دقیق و یا بهتر است بگوییم مهم ترین و پر استفاده ترین ابزار اندازه گیری عبارت اند از  ترانسمیتر، آمپرسنج یا آمپرمتر، مولتی‌متر، کالیبراتور، رطوبت سنج، فرکانس متر، نورسنج، ضخامت سنج، گازسنج، دماسنج، صوت سنج، لرزش یا ارتعاش سنج، متر لیزری، مولتی فانکشن‌ها‌.

شایان ذکر است که هر کدام از این ابزار اندازه گیری، برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و پارامتر مشخصی را اندازه گیری می کند.

ابزار آلات چیست و کاربرد آنابزار آلات چیست و کاربرد آن

ابزار های دستی

ابزار دستی بیشتر شامل ابزار آلاتی نظیر چکش، انبردست، پیچ گوشتی، فازمتر، متر و… می باشد.

الگوریتم کار ابزار های دستی متکی به نیرو مکانیکی بوده و کار با آن ها اغلب بسیار ساده و بدون نیاز به آموزش می باشد و امروزه در صنایع بسیار زیادی از ابزار های دستی استفاده می شود.

کابینت سازی، مکانیک، تعمیر لوازم خانگی و… از جمله مشاغلی هستند که در آن ها ابزار های دستی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار های بادی

ابزار های بادی به گروهی از ابزارآلات صنعتی اتلاق می شود که به وسیله فشار هوا کار می کنند.

نحوه ی کار ابزار های بادی به گونه ای است که هوای فشرده شده در کمپرسور باعث ایجاد نیروی محرکه می شود.

شایان ذکر است که  هوای مورد نیاز برای تامین نیروی مکانیکی این ابزارها به وسیله شلنگ فنری یا لوله به ابزار انتقال می یابد. ابزار های بادی با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارند جایگزین بسیار مناسبی برای ابزار آلات الکتریکی می باشند.

ابزار برقی

ابزار برقی یکی از متداول ترین و پرکاربردترین ابزارآلات مورد استفاده در صنایع مختلف می باشند. در واقع انواع مختلفی از ابزار برقی در هر صنعتی به چشم می خورد. نام گذاری ابزار برقی به آن دلیل است که این ابزار توسط یک منبع انرژی الکتریکی کار می کند.

برخی از ابزار برقی دقیقا مانند ابزار دستی بوده و کارایی شبیه به آن را دارند و تنها تفاوت آن ها در منبع تامین انرژی می باشد.

شایان ذکر است که انواع ابزار برقی در دو دسته کلی ابزار برقی خانگی و ابزار برقی صنعتی تولید و روانه بازار می شوند. اره برقی، دریل، بتن کن و چکش تخریب و دستگاه جوشکاری از جمله انواع ابزار برقی می باشند.

دسته بندی ابزار آلات از نظر کاربرد در صنایع

یکی دیگر از مطرح ترین دسته بندی های مربوط به ابزارآلات، دسته بندی به شیوه کاربرد آن ها در صنایع می باشد. صنایع مختلفی از جمله ساخت و ساز، تاسیسات، مکانیک، الکتریکی، آزمایشگاهی و … از ابزار آلات مخصوصی استفاده می کنند که ما در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع پرداخته ایم.

ابزارآلات ساختمانی

ابزارآلات ساختمانی به مجموعه ای از ابزار نظیر بالستر، میله T شکل، چکش مخصوص آجر، اسکنه یا قلم درز، سیم و میخ، متر، نوار اندازه گیری و… گفته میشود که در زمینه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار آلات ساختمانی در کارهایی نظیر بنایی، نقاشی، سنگ تراشی، آجرکاری، گچ کاری، کارهای چوب و کارهای کف و… مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار آلات نجاری

ابزارآلات نجاری شامل مجموعه وسیعی از اره، چکش چوبی، میخ، سوهان و… می باشد. این ابزارآلات نجاری در صنایع مربوط به چوب مورد استفاده قرار می گیرند. از این ابزار جهت ساخت انواع مختلفی از وسایل چوبی بهره گرفته می شود.

 ابزار آلات ساخت و تولید

دسته ای دیگر از طبقه بندی ابزار آلات با توجه به کاربرد آن ها در صنایع، مربوط به ابزارآلات ساخت و ساز می باشد. مهم ترین  این ابزارآلات عبارت اند از دستگاه تراش، ماشین فرز، ماشین‌ ارّه و ماشین‌های پرس که به وفور در بخش های مختلفی از ساخت و تولید مورد استفاده قرار می گیرند.

و در آخر 

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

و به شما پیشنهاد می کنیم که دیگر مقاله ها ی ما را نیز مشاهده بفرمایید..


ابزار استوک اصل اروپا, ابزار اصل در سردشت, خرید ابزار نو وارداتی, ابزار استوک تهران, پخش ابزار استوک, ابزار استوک , خرید دریل استوک, ابزار استوک دبی, ابزار استوک گناوه, ابزار استوک اروپایی, مرکز فروش ابزار اصل, ابزار دست دوم , ابزارآلات وارداتی اصل، دریل شارژی براشلس ، موتور براشلس ، دیوالت امریکا ، دیوالت براشلس ، میلواکی براشلس ، امپکت میلواکی ، امپکت دیوالت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

بازگشت به بالا
Call Now Button