آموزش کارکردن با دریل

آموزش کارکردن با دریل

دریل کاری

آموزش کارکردن با دریل : دریل مانند تمام ابزار حرفه‌ای نیاز به مهارت بالایی دارد. البته در مواردی که برای مصارف کوچک خانگی از دریل‌های ساده استفاده میشود، می‌توان با در نظر گرفتن ملاحظات و نکات ایمنی اقدام به دریل کاری یا بستن پیچ و کارهایی از این قبیل نمود. به طور کلی برای شروع کار با هر وسیله‌ای ابتدا بایستی با ساختار و نحوه ‌عملکرد هر کدام از اجزای آن آشنا شد و در قدم بعدی نکات ایمنی ضروری را در حین کار مورد توجه قرار داد.

شروع دریل کاری

گام نخست در آموزش نحوه کار با دریل، شناسایی اجزا و ویژگی های دریل است. برای افراد مبتدی نیاز است تا به خوبی انواع دریل و اجزای آن را بشناسند بعد از آن می‌توانند به درستی اقدام به تنظیم قطعات و دریل نموده و کار را شروع کنند. افراد حرفه‌ای نیز با آموزش نکات ریز بر مهارت خود افزوده و کار با کیفیتی را ارائه خواهند داد. در این بخش اقداماتی که باید قبل از شروع به کار انجام دهید با هم مرور خواهیم کرد.

1-استفاده از لباس و محافظ

حفظ ایمنی و امنیت از اصلی ترین موارد در نحوه کار با دریل به شمار می‌رود. از آنجا که دریل کاری می‌تواند با صدماتی به چشم، دست و سایر اجزای بدن همراه باشد نیازاست تا نکاتی را درمورد پوشش خود رعایت کنید. حتما از عینک ایمنی حین کار استفاده کنید تا از برخورد ذرات به چشم و آسیب به آن جلوگیری شود. دستکش ایمنی نیز وسیله‌ای که حتما می‌بایست تهیه شود و همراه لباس ایمنی مورد استفاده قرار بگیرد. توجه کنید که از لباس‌هاس گشاد و آویزان و همچنین جواهرات در حین کار خودداری کنید بنابراین قبل از شروع این موارد را در نظر بگیرید.آموزش کارکردن با دریل

دریل ابزاری است که دارای سرو صدای بالایی است بنابراین در مدت طولانی ممکن به گوش و عصب آن آسیب برساند و یا حتی موجب وز وز گوش گردد. به دلیل این آلودگی صوتی از محافظ گوش استفاده کنید. در مواردی که از دریل های تخریبی یا چکشی استفاده می‌کنید کلاه ایمنی و دستکش لرزه گیر برای جلوگیری از آلودگی صوتی کاملا ضروری است.

2-محل دریل کاری

هنگام ایجاد سوراخ در دیوار یا هر محل دیگری ممکن با لوله‌های آب یا گاز و همچنین سیم کشی برق مواجه شوید. بنابراین یکی از نکات ایمنی کار با دریل، چک کردن محل دریل کاری قبل از شروع کار است. در موارد حساس می‌توان از یک متخصص برق کمک گرفت. در صورتی که در کنار سیم برق دریل کاری می‌کنید کنتور را قطع کنید.برای تعیین عمق مشخص حتما از میله مدرج یا خط کش روی مته استفاده کنید

3-انتخاب مته مناسب

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در نحوه کار با دریل باید به آن توجه شود انتخاب نوع مته است. مته در شکل، اندازه و جنس‌های گوناگونی تولید می‌شود. بنابراین نیاز است تا با توجه به سطح و عملکرد مورد نظر مته را انتخاب کنید. به عنوان مثال درصورتی که برای کار روی چوب با قطر زیاد از دریل استفاده می‌کنید، باید یک مته نازک انتخاب کنید و پیچ مورد نظر را در کنار آن قرار دهید. برای کار با سطوح سخت یا فلزات نیز مته مناسبی را انتخاب کنید. علاوه بر این مته باید کاملا تیز باشد تا دریل کاری آسان و ایمن صورت گیرد.

4-مشخص کردن نقطه دریل کاری

نکته بعدی در مورد نحوه کار با دریل تعیین محل دقیق دریل کاری است. می‌توان این کار با استفاده از میخ انجام داد یا بر روی سطوحی مانند شیشه و فلزات از نوار چسب استفاده کرد. نوار چسب را به صورت ضربدری روی محل مورد نظر بزنید. برای سوراخ‌های بزرگ نیز می‌توانید ابتدا یک سوراخ کوچک ایجاد کنید.آموزش کارکردن با دریل

5-چگونگی دست گرفتن دریل

در آموزش نحوه کار با دریل درست نگه داشتن دستگاه بسیار اهمیت دارد. برای این کار ابتدا یک دست را برای نگه داشتن پایه استفاده کنید و دست دیگر را برای نگه داشتن دسته نگهدارنده کمکی یا بالای دریل به کا ر ببرید. سپس مته را به صورت عمودی بر روی سطح نگه دارید و فشار ثابتی را به دستگاه وارد کنید.

6-تنظیم کلاچ

برای تنظیم میزان قدرت و گشتاور از کلاچ استفاد می‌شود. کلاچ به صورت‌های مختلفی تنطیم می‌گردد و می‌تواند یک سطح مشخص نیرو را برای موتور تعیین کند. برای اینکه گشتاور را متناسب با کار مورد نظر تنظیم کنید. فلش مشخص شده روی کلاچ را روی اعداد مختلفی که در اغلب دریل‌ها بین 1 تا 30 می‌باشد، قرار دهید. گشتاور بالا قدرت و سرعت چرخش را افزایش می‌دهد، بنابراین متناسب با سطحی که روی آن کار می‌کنید، میزان گشتاور را مشخص کنید.

7-نصب مته

بستن درست مته از موارد مهم در نحوه کار با دریل است. اگر از سه نظام اتوماتیک استفاده می‌کنید به سادگی می‌توانید با چرخاندن آن مته را نصب کنید در نمونه‌های آچار خور استفاده از آچار مخصوص سه نظام ضروری است. برای تنظیم گیره سه نظام لازم است تا سه نظام را خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا دهانه‌ی ورودی آن باز شود. بعد از چرخاندن کلاچ سه نظام شل می‌شود و مته را روی نوک محفظه بگذارید و کمی به سمت داخل هدایت کنید و سپس سه نظام را محکم کنید.

8-انتخاب نوع دریل

شاید در آموزش نحوه کار با دریل پرداختن به انواع دریل چندان اهمیت نداشته باشد. اما توجه کنید که اگر دریل مورد نظر متناسب با کار شما انتخاب نشده باشد ممکن نتوانید به درستی به انتظارات خود جامه عمل بپوشایند. بنابراین در انتخاب دریل مناسب نیز دقت کنید.

نحوه کار با دریل چگونه است؟

شروع با سرعت کم

بعد از اینکه محل مورد نظر را مشخص کردید مته را روی آن قرار دهید و دریل را با دکمه پاور روشن کنید. ابتدا با سرعت خیلی کم شروع کنید تا بتوانید مته را روی نقطه مورد نظر نگه دارید و به آهستگی سرعت را تا جایی که مورد نیاز است افزایش دهید. معمولا سرعت بالا برای دریل روی چوب به کار می‌رود. اگر دیدید کهمته در وسط کار نمی‌چرخد کمی سرعت را افزایش دهید. برای کار با پیچ سرعت کم و گشتاور را روی درجه‌ی بالا بگذارید.

تنظیم سرعت مناسب

مورد بعدی در مورد نحوه کار با دریل کنترل سرعت ستگاه است. دریل‌ها با توجه به نوع دریل و ساختاری که دارند قابلیت تنظیم سرعت را به صورت‌های مختلفی برای کاربر فراهم می‌کنند. برای کارهای مختلف به سرعت‌های متفاوتی نیاز دارید به عنوان مثال برای کار با پیچ به سرعت کمی نیاز است درحالی که سوراخ کاری با سرعت بالایی صورت می‌گیرد. در اغلب دستگاه‌ها می‌توان با استفاده از دیمر یا کلید کنترل سرعت را تغییر داد. اما باید توجه داشته باشید که بهتر است تا زمانی که دستگاه متوقف نشده است اقدام به تغییر در سرعت آن نکنید.

کاهش سرعت دریل با افزایش عمق

توجه داشته باشید که با افزایش عمق کار بهتر است دور موتور را کاهش دهید. چرا که درصورت سرعت بالا برای عمق‌های زیاد ممکن است اتفاقات و حوادث آسیب زایی رخ دهد از جمله این موارد می‌توان به چرخیدن قطعه با مته اشاره کرد. این مورد درباره‌ی سطوحی با عمق کم نیز صادق است که در این صورت مته از طرف دیگر سطح خارج خواهد شد و سطح آسیب می بیند.

فشار ندادن دریل

دریل دستگاهی است که به شما در آسانی کار کمک می‌کند. بنابراین نیاز نیست تا به دستگاه فشار مضاعفی وارد کنید. اگر درحین کار با اعمال فشار از دستگاه استفاه کنید موجب کندی مته و حتی در مواردی ممکن است منجر به شکستن آن شود. از طرفی فشار مضاعف به دستگاه آسیب می‌رساند و باعث افت دور موتور می‌گردد. در مواردی اعمال زور موجب می‌شود نتوانید دستگاه را در دستان خود کنترل کنید و تعادلتان به هم بخورد.

و در آخر 

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

و به شما پیشنهاد می کنیم که دیگر مقاله ها ی ما را نیز مشاهده بفرمایید..


ابزار استوک اصل اروپا, ابزار اصل در سردشت, خرید ابزار نو وارداتی, ابزار استوک تهران, پخش ابزار استوک, ابزار استوک , خرید دریل استوک, ابزار استوک دبی, ابزار استوک گناوه, ابزار استوک اروپایی, مرکز فروش ابزار اصل, ابزار دست دوم , ابزارآلات وارداتی اصل، ابزارآلات میلواکی، ابزارآلات بوش استوک، ابزارآلات میلواکی استوک، ابزارآلات ماکیتا استوک، ابزارآلات دیوالت استوک دریل شارژی براشلس، موتور براشلس، دیوالت امریکا ، دیوالت براشلس ،میلواکی براشلس، امپکت میلواکی، امپکت دیوالت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

بازگشت به بالا
Call Now Button